Odpowiedzi na zapytania do przetargu na: "Wymianę opraw oświetlenia ulicznego na terenie miasta Suchowola oraz budowę linii kablowej oświetleniowej i słupów oświetleniowych”

Suchowola 14.08.2018r.

 

ZP.271.12.2018

            W nawiązaniu do ogłoszonego postępowania przetargowego na Wymianę opraw oświetlenia ulicznego na terenie miasta Suchowola oraz budowę linii kablowej oświetleniowej i słupów oświetleniowych” informuję, że do zamawiającego wpłynęły następujące pytania których treść wraz odpowiedziami przekazuję poniżej:

 

Pytanie 1

 

Czy Zamawiający żąda w niniejszym postępowaniu wykonania projektu wykonawczego bądź budowlanego przed przystąpieniem do realizacji robót określonych w przedmiocie zamówienia?

 

Odpowiedź 1

Zamawiający nie żąda w niniejszym postępowaniu wykonania projektu wykonawczego bądź budowlanego przed przystąpieniem do realizacji robót.

 

Pytanie 2

Czy Zamawiający posiada projekt budowlany na budową linii kablowej oświetlenia ulicznego opisanego w SIWZ „Zadanie B”

 

Odpowiedź 2

Projekt budowlany jest załącznikiem do postępowania przetargowego.

Link:

https://bip.um.suchowola.wrotapodlasia.pl/396de2b1d56ab92/rok_2018/odpowiedzi-na-zapytania-do-przetargu-na-wymiane-opraw-oswietlenia-ulicznego-na-terenie-miasta-suchowola-oraz-budowe-linii-kablowej-oswietleniowej-i-slupow-oswietleniowych.html

 

Pytanie 3

Czy Zamawiający posiada warunki wykonanie przedmiotu zamówienia wydane przez właściciela sieci oświetlenia ulicznego i słupów na  których są zainstalowane oprawy oświetlenia ulicznego tj. PGE Dystrybucja Oddział Białystok?

 

Odpowiedź 3

Zamawiający dysponuje warunkami na wykonanie przedmiotu zamówienia które zostały uzgodnione z PGE Dystrybucja Oddział Białystok. Treść tych warunków jest uwzględniona w SIWZ.

 

Pytanie 4

 

Czy w zakresie niniejszego postępowania jest przebudowa sterowania oświetleniem ulicznym?

 

Odpowiedź 4

 

TAK. Przebudowa uwzględnia wymianę 16 szafek sterujących oświetleniem ulicznym.

 

Pytanie 5

 

Czy w zakresie niniejszego postępowania jest przebudowa linii zasilających oświetlenie uliczne?

 

Odpowiedź 5

 

NIE – poza częścią wskazaną w projekcie.

 

Pytanie 6

 

Czy Zamawiający żąda wykonania obliczeń fotometrycznych przed realizacją przedmiotu zamówienia w celu potwierdzenia że proponowane oprawy spełniają wymagania oświetleniowe określone w normie oświetlenia ulicznego PN-EN13201?

 

Odpowiedź 6

 

Zamawiający żąda wykonania obliczeń fotometrycznych przed realizacją zamówienia do akceptacji opraw przez Zamawiającego.

 

Pytanie 7

 

Zamawiający w opisie dotyczącym opraw oświetlenia ulicznego zawarł warunek dotyczący temperatury barwowej dla opraw 62 W, 74W i 112W która ma być równa 5700K. Zwracamy uwagę iż podana wartość temperatury barwowej określa kolor światła w przedziale barwy bardzo zimnej to znaczy że kolor światła będzie wpadał w odcień niebieski co jest nieprzyjemne dla postrzegania tego światła. Taka barwa światła nie jest wykorzystywana do oświetlenia ulicznego (jest wiele przykładów postępowań przetargowych i realizacji w których używa się opraw o temperaturze barwowej w granicach 4000K). Tak wysoką temperaturę barwy światła posiadają zazwyczaj oprawy niskiej wydajności. Oczywiście Zamawiający ma prawo według własnych potrzeb opisywać przedmiot zamówienia ale prosimy o zastanowienie się nad możliwością zmiany tego parametru do wartości 4000K np. z odchyłką, określoną dla opraw parkowych, w stosunku wartości zadanej. Jeżeli Zamawiający przyjrzy się obecnie ogłoszonym przetargom na terenie województwa Podlaskiego dotyczącym modernizacji oświetlenia ulicznego to dojdzie do wniosku, że wszędzie wymagana jest temperatura barwowa o wartości 4000K. Chociażby w tego powodu można wnioskować, że taka temperatura jest pożądana dla zapewnienia komfortu widzenia w oświetleniu ulicznym i jest naj bardziej powszechna. Czy Zamawiający dopuszcza do zastosowania w niniejszym postępowaniu oprawy typu LED oświetlenia ulicznego o temperaturze barwowej równej 4000K określonej dla oprawy stylowej.

 

Odpowiedź 7

 

Zamawiający dopuszcza zastosowanie barwy światła również 4000K i 5000K. Na etapie realizacji inwestycji zostanie wybrana jedna barwa na oprawy uliczne i jedna barwa na oprawy parkowe.

 

Pytanie 8

 

Zapis w załączniku „Audyt oświetlenia” o minimalnych strumieniach świetlnych w pkt. 5.2

Proszę o doprecyzowanie czy chodzi o strumień panelu LED czy strumień wychodzący z oprawy?

 

Odpowiedź 8

 

Strumień świetlny wymagany dotyczy oprawy.

 

Pytanie 9

 

Proszę o podanie ilości wysięgników podlegających wymianie w zał. Nr 1 do SIWZ dla części A. pkt4).

 

Odpowiedź 9

 

Ilość wysięgników podlegających wymianie: 502 szt.

 

Pytanie 10

 

Proszę o dopuszczenie w pkt. 8.2 SIWZ dot. JEDZ możliwości złożenia dokumentu w formie papierowej wraz z ofertą, po wypełnieniu, wydrukowaniu oraz podpisaniu przez osoby reprezentujące Wykonawcę.

 

Odpowiedź 10

 

Zamawiający nie dopuszcza takiej możliwości zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Pytanie 11

 

Zapis w załączniku nr 1 — Temperatura barwowa dla opraw 62W, 74W i 112W, to 5700 K”

Najnowsze badania światła LED-owego pokazały negatywny wpływ światła niebieskiego na zdrowie człowieka. Ukazała się też norma i wymogi co do zawartości światła niebieskiego w widmie emitowanym z panelu LED. Jest więc tendencja do ograniczenia emisji części niebieskiej widma w stosunku do całego widma emitowanego ze źródła LED. Udział części niebieskiej w widmie jest tym większy im większa jest temperatura barwowa czyli im zimniejsze światło. Wydaje się więc, że dopuszczenie barwy 4000K jest w punktu widzenia zdrowia jak najbardziej korzystne. Cieplejsza barwa to także lepsze samopoczucie mieszkańców i wrażenia ciepła szczególnie zimą. Barwa 5700K stosowana jest teraz głównie na przejściach dla pieszych, aby specjalnie uwypuklić to miejsce i zwrócić uwagę kierowcy na szczególnie niebezpieczne miejsce. W oświetleniu ulicznym i drogowym stosuje się nominalnie barwę 4000K. Barwa ta jest stosowana we wszystkich oprawach oświetlenia ulicznego i drogowego u wszystkich znaczących producentów opraw w Polsce iw Europie. W roku 2018 nie było ani jednego przetargu publicznego, w którym barwa światła byłaby większa od 4000K. Stosuje się jeszcze barwę 3000K szczególnie do oświetlania parków i stref pieszych oraz w centrach miast dla atmosfery spokoju i odpoczynku.

Wnosimy o zmianę zapisu na:

Temperatura barwowa dla opraw 62W, 74W i 112W, to 4000K do 5700 K”

 

Odpowiedź 11

 

Zamawiający dopuszcza zastosowanie barwy światła również 4000K i 5000K.

 

 

 

Z poważaniem

 

 Michał Grzegorz Matyskiel

BURMISTRZ SUCHOWOLI

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Miejski w Suchowoli

Wytwarzający/odpowiadający: Marek Ratkiewicz

Data wytworzenia: 2018-08-14

Wprowadzający: Marcin Skibicki

Data modyfikacji: 2018-08-14

Opublikował: Marcin Skibicki

Data publikacji: 2018-08-14